top of page

Jak postupovat při dopravní nehodě, kde došlo ke zranění?

V Česku průměrně dojde k dopravní nehodě zhruba každých pět minut. Realitou tak je, že se k nehodě na silnici často připletete, ani nevíte jak. Pokud vše skončí pouze pomačkanými plechy, není to samozřejmě příjemné, ale pořád je to jenom auto. Co když ale dojde ke zranění? Víte, jak postupovat při dopravní nehodě se zraněním?


Volat nebo nevolat?

Zásadní otázkou je, zda k nehodě přivolávat policii. Její účast u nehody není nutná vždy, je však několik situací, kdy je vaší povinností k nehodě policisty přivolat. Konkrétně jde o případy zahrnující zranění osob nebo škodu na majetku třetí osoby, dále když vzniklou škodu na některém z poškozených aut odhadnete na více než 100 tisíc korun, popřípadě tehdy, když se s ostatními účastníky nehody neshodnete, kdo že celou tu nepříjemnost zavinil.


A teď malá zkouška. Víte, na jaké číslo volat? Samozřejmě můžete vytočit univerzální 112, tím se ale příjezd trošku protáhne. Přímo na policii se dovoláte prostřednictvím čísla 158 (pomůcku, že osmička připomíná policejní pouta, si jistě pamatujete ze školy). Kromě telefonních čísel na záchranné složky v této situaci zúročíte i znalosti první pomoci při nehodě, svou aktivitou klidně můžete zachránit život.Co dělat před příjezdem policie?

Dokud policie nepřijede, s vozidly nijak nemanipulujte. V případě, že s nimi musíte pohnout, například kvůli vyproštění zraněných nebo umožnění průjezdu vozidlům záchranných složek, původní polohu vozidel vyfoťte, nebo ji vyznačte pomocí křídy či spreje. Tím se vyhnete následným dohadům a policistům usnadníte práci.


Kdy policii nevolám?

Pokud jste měli štěstí, vše se obejde bez zranění a policii nemusíte volat, je nutné vyplnit Evropský záznam o dopravní nehodě. Ten se hodí mít vždy v autě, protože jistota je jistota. S návodem na vyplnění vám, stejně jako snad se vším, pomůže i internet. Součástí záznamu o dopravní nehodě je také fotodokumentace a připojit se mohou kontaktní údaje na svědky nehody. Vyplněný formulář o dopravní nehodě se následně pošle na pojišťovnu, která by se měla vše začít řešit.


Jaká je forma odškodnění?

Lidé si často myslí, že jedinou formou odškodnění po dopravní nehodě je bolestné. Tak to ale rozhodně není. Kromě bolestného můžete mít nárok také na odškodnění za ušlou mzdu, náklady na léčebné výlohy, ztížení společenského uplatnění, ztrátu výdělku po skončení pracovní neschopnosti, bezplatně poskytovanou práci i případnou další nemajetkovou újmu. Každá nehoda a každý případ je ale jiný a od toho se následně odvíjí podoba i výše odškodnění. Pokud si v těchto věcech nejste jistí a bojíte se, že byste mohli zbytečně ošidit sami sebe, raději si nechejte poradit. Zranění může pěkně znepříjemnit život a jakákoliv forma kompenzace pak přijde vhod.


Co nepodcenit?

Zajistěte si důkazy i svědky a všechny dokumenty si schovávejte! Časem se to může hodit a pořádně pomoct. Viník nehody se třeba zkusí z celé situace vyvléknout a bude odmítat svoji chybu. Fotodokumentace a vyjádření svědků pak může uvést celou věc na pravou míru. Schovávejte si také všechno spojené s vaší léčbou, jako jsou lékařské zprávy, účty za léky, výdaje za rehabilitace, jízdenky do nemocnice a podobně. Celou touto dokumentací se pak bude zabývat pojišťovna během řešení vašeho případu. S odškodněním Vám pomohou odborníci, kteří dohlédnou na to, aby byla výše odškodnění odpovídající. Budete tak mít jisté, že dostanete vše, co vám po právu náleží. Odškodnění můžete získat i online díky našemu online odškodnění. Stačí vyplnit formulář a my vše vyřídíme za vás.

58 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page