top of page

Jak se vypočítává výše odškodnění za zranění při dopravní nehodě?

Kolik dostanu jako odškodnění po dopravní nehodě při škodě na zdraví, kde vznikla nemajetková újma? A na jaké odškodnění mám vůbec nárok? Během dopravních nehod se v Česku každoročně zraní tisíce lidí. Stali jste se jedním z nich? V tom případě Vám poradíme s otázkami, které vás jistě trápí ze všeho nejvíc.


Nároky na odškodnění po dopravní nehodě

Připletli jste se k dopravní nehodě, kterou jste nezavinili, a utrpěli jste újmu na zdraví? Ať už jste řidič, chodec, cyklista, cestující v hromadné dopravě nebo i spolujezdec viníka nehody, máte v této situaci nárok na odškodnění za Vaše zranění. Většinu v této chvíli napadne především bolestné, popřípadě odškodnění za trvalé následky. Dobrou zprávou je, že těmito kompenzacemi to rozhodně nekončí. Výše Vašeho odškodnění může ještě pěkně narůst.Pokud jako poškozený máte problém zjistit, na jaké odškodnění máte nárok, jestli vůbec, popřípadě si nevíte rady s jeho vymáháním, nemusíte se se svými penězi hned loučit. Od toho tu naši odborníci, kteří v těchto chvílích umí poradit a ulehčit tak od nepříjemností, které s vyřizováním odškodnění po dopravní nehodě často souvisí.


Druhy odškodnění po dopravní nehodě

Už výše jsme zmínili, že po dopravní nehodě se zraněním máte nárok na odškodnění za vytrpěnou bolest (takzvané bolestné) a také na náhradu za ztížení společenského uplatnění, zjednodušeně trvalé následky. Kromě toho vám však můžou být hrazeny léčebné výlohy, nemajetková újma i ušlý výdělek nebo náhrada za bezplatně poskytované práce.


Následky zranění však nedopadají pouze na samotného poškozeného, ale také na jeho blízké. Obzvlášť pokud se například jedná o hlavního živitele rodiny. Jejím členům pak může být vyplacena náhrada za výpadek příjmu nebo náklady za cesty do nemocnice. Došlo-li během nehody k úmrtí, pozůstalým bývají uhrazeny náklady na pohřeb a vypláceno výživné. Jak vidíte, výpočet odškodnění rozhodně není jednoduchá záležitost a jeho výši tak nelze zobecnit na všechny případy.


Pomůžeme Vám s výpočtem nároků

Existují různé nástroje a kalkulačky, které orientačně vypočítají, jaká by měla být výše náhrad. Je ale nezbytné zmínit, že výpočet opravdu nemůžete brát za bernou minci, reálný výsledek se může měnit na základě individuálních rozhodnutí znalců nebo soudu.


Asi nejsrozumitelnější je určení výše bolestného. To se řídí takzvanými bolestnými body, které jsou přiřazeny každému druhu úrazu. Hodnota jednoho bodu je v současné době vyčíslena na 341,125 Kč. Například zlomenina kyčelního kloubu je hodnocena 150 body, výše bolestného by tedy měla činit 51 169 Kč. To ale nemusí být konečná částka, ta se může dále zvyšovat, například o komplikace při úrazu, operace a podobně. Na základě bodového systému je podobně vypočítávána i náhrada za ztížení společenského uplatnění, provádí se ale většinou až rok po nehodě, kdy už je stav poškozeného ustálen.


Spolehněte se na odborníky, pomohou vám získat vyšší odškodné

To je ale zatím pouze jenom začátek, když k tomu všemu připočtete ještě další druhy odškodnění, které jsme zmiňovali výše, dojdete k výsledku, že tato problematika opravdu není jednoduchá. Určitě není dobré spoléhat se na to, že všechno nějak dopadne a pojišťovna Vám automaticky vyplatí takovou výši náhrady, na kterou máte nárok. Realitou je, že vyplacená výše odškodnění po dopravní nehodě často bývá nižší. Jak se proti této nespravedlnosti ubránit?


Je to jednoduché, nechejte se v celé záležitosti zastupovat odborníky, kteří přesně ví, co a jak. Situace okolo dopravní nehody už je dostatečně nepříjemná, tak si ji ulehčete a složitou práci nechejte na Centru odškodnění Votum. S naší pomocí budete mít jistotu, že získáte svoje finanční odškodnění po dopravní nehodě se vším všudy. Stačí vyplnit formulář pro odškodnění online a my už zajistíme zbytek.

79 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page