top of page

Jak získat odškodnění po dopravní nehodě?

Když se trošku ponoříme do čísel a statistik, zjistíme, že v roce 2019 došlo v Česku k více než 107 tisícovkám dopravních nehod. Zraněno při nich bylo téměř 24 tisíc osob a 2 110 lidí utrpělo vážná zranění. Nejsmutnějším číslem je 547, počet zesnulých. Ačkoliv to neradi slyšíme, pravdou je, že k dopravní nehodě se může připlést úplně každý z nás. Následky nehody pak často provázejí nepříjemnosti, které může alespoň částečně vykompenzovat finanční odškodnění za zranění. Víte ale, na jaké odškodnění vlastně máte nárok? Většinou je to dokonce i víc, než byste očekávali.


Vyznejte se ve formách odškodnění

Utrpěli jste zranění při dopravní nehodě, kterou jste nezpůsobili? Pravděpodobně máte nárok žádat odškodnění. To má hned několik forem, ve kterých není jen lehké tak se zorientovat. Mnoho lidí se mylně domnívá, že jedinou formou odškodnění je bolestné, tím se ale zbytečně připravují o zajímavé částky. Ty mohou být vypláceny jako odškodnění za ztížení společenského uplatnění, zjednodušeně řečeno trvalé následky.


Kromě toho mají zranění většinou nárok na ušlý příjem, který se zaměstnancům vypočítává z průměrné mzdy. U podnikatelů je výpočet složitější, i oni ale samozřejmě nárok na vyplácení mají. Další součástí odškodnění bývají náklady spojené s léčením, to znamená výdaje za léky, zdravotní pomůcky nebo cesty k lékaři. Při zranění s těžkými následky může být poškozenému hrazen pobyt v rehabilitačním centru či specializovaná péče. Rodinným příslušníkům, kteří se o zraněného starají, pak náleží i ošetřovné. Zůstaneme-li u blízkých zraněného, ti mohou obdržet i odškodnění za psychickou újmu, například pro dítě, které utrpí duševní újmu při vážném zranění některého z rodičů.
Věcí, nad kterou nikdo nechce ani přemýšlet, je smrt při dopravní nehodě. Bohužel i k tomu v životě dochází a souvisí s tím odškodnění pozůstalých. Když při nehodě utrpí smrtelné zranění spolujezdec nebo řidič, který nezavinil nehodu, pozůstalí mají nárok na odškodnění duševních útrap, pozůstalostní rentu a úhradu nákladů na pohřeb. Odškodnění pozůstalých nejčastěji náleží nejbližší rodině, což je, manžel, manželka, děti, rodiče, sourozenci a prarodiče. U některých typů odškodnění lze okruh rozšířit i na širší rodinu nebo přátele.


Nenechte se ošidit, s odškodněním Vám pomohou odborníci

Orientovat se ve všech typech kompenzace, výši odškodnění a následně se i domoci toho, na co máte nárok, bývá obtížné. Pokud je na to člověk sám, dost často se z nevědomosti zbytečně spokojí s nižšími částkami. V těchto situacích proto doporučujeme svěřit svůj případ odborníkům, kteří přesně ví, jak vše řešit.


V Centrum odškodnění Votum vám poskytneme zastoupení po dopravní nehodě, ve spolupráci s odborníky z oboru dopravy zanalyzují váš případ a pomůžeme získat odškodnění. Jestli se totiž budete pouze spoléhat, že vše půjde jako po másle a pojišťovna po prozkoumání posudků od vašeho ošetřujícího lékaře hned přispěchá s adekvátním odškodněním, můžete být zklamáni. Pojišťovna samozřejmě hájí především svoje zájmy, a proto vás může chtít odbít nižší částkou. V takovém případě je nejlepší nechat si svoje nároky ověřit. K tomu postačí vyplnění našeho formuláře pro online odškodnění nebo domluva osobně či telefonicky.


A na závěr dobrá rada. Při řešení těchto nepříjemných situací je obzvláště důležité být připraven. Schovávejte si všechny dokumenty spojené s léčbou, řádně vyplňte záznam o dopravní nehodě, zajistěte si kontakt na svědky a schovávejte si účty se všemi náklady. Při řešení vašeho případu se tohle všechno může hodit a rozhodovat o konečné podobě odškodnění. Pak už přejeme pouze pevné nervy. Pamatujte ale, že pokud vsadíte na naše služby, nebudete v tom sami.
5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page