top of page

Náhrada ztráty na výdělku (výpadku příjmů) po autonehodě

Kvůli dopravní nehodě mnozí nemohou dočasně vykonávat svou práci. Dopravní nehoda se semele během vteřiny, ale kolik škod může napáchat. Odřené a pomačkané plechy na autě sice zamrzí, my ale máme na mysli horší věci. Například zranění, které většinou znamená spoustu nepříjemností, jako je běhání po doktorech, trvalé následky a také výpadek příjmů. Finanční potíže po dopravní nehodě bohužel nejsou ničím neobvyklým, protože zranění si často vyžádá i několikaměsíční pracovní neschopnost. Co tedy dělat, když dojde k výpadku příjmů po dopravní nehodě?


Máme pro vás dobrou zprávu! Pokud dopravní nehoda zapříčinila zranění, pracovní neschopnost a výpadek příjmu, máte nárok žádat odškodnění, které je náhradou za ztrátu na výdělku v tomto období. Tento svůj nárok jako poškozený uplatňujete u viníka nehody, respektive u jeho pojišťovny. Nemožnost vykonávat povolání po dopravní nehodě se samozřejmě týká nejenom zaměstnanců, ale i podnikatelů, na náhradu ušlé mzdy tak logicky mají nárok obě tyto skupiny.


Náhrada mzdy – výpočet

Výpočet náhrady ušlé mzdy či ztráty na výdělku vypadá následovně. U zaměstnanců se bere průměrný hrubý výdělek (včetně benefitů), zpravidla za předchozí čtvrtletí, a od něj se odečte vyplacená nemocenská, která pokrývá zhruba 60 % výdělků. Tento rozdíl by pak mělo pokrýt právě odškodnění. Trošku složitější je to u živnostníků, tam se ušlý zisk většinou počítá jako rozdíl mezi očekávanými příjmy a výdaji, nejčastěji se vychází z daňového přiznání a ze skutečně vynaložených výdajů v předchozím kalendářním roce.


Odškodnění ušlé mzdy při trvalých následcích

Vážnější dopravní nehody často vedou k trvalým následkům, které zapříčiní nemožnost vykonávat svoji práci ve stejném rozsahu jako před nehodou. Jak si s tím poradit? Odpověď zní opět podobně, je nutné domáhat se odškodnění. To pokryje rozdíl mezi výdělkem před a po nehodě, a to ať už pracujete ve stejném zaměstnání, třeba na zkrácený úvazek, nebo jste museli práci změnit. Odškodnění se však snižuje o invalidní důchod, pokud vám byl po nehodě přiznán.


Začali jsme dobrými zprávami o odškodnění, které vám pomůže s možnými finančními problémy po nehodě, je ale třeba zmínit i to méně pozitivní. Ne vždy jde totiž vše hladce. Jednání s pojišťovnami nebývá úplně jednoduché a získat odškodnění, jaké vám náleží, se nemusí podařit. Od toho tu jsou ale odborníci z centra odškodnění Votum. Pomůžou vám s výpočtem průměrných výdělků i výdajů, a především vás zastoupí při jednání s pojišťovnou. Ať už řešíte výpadek příjmů nebo dokonce ztrátu práce po dopravní nehodě, na Votum se můžete spolehnout.
29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page